Wycieczki świetlicowe zorganizowane w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”

W maju odbyły się dwie wycieczki dofinansowane w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.

Celem wyjazdów było wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego, zapoznanie uczniów z naszym dziedzictwem narodowym i kulturowym oraz popularyzacja osiągnięć polskiej nauki. Obydwie wycieczki były również wprowadzeniem do uroczystego nadania imienia naszej szkole Świętego Jana Pawła II.

4 maja uczniowie klas II i III udali się do Warszawy na jednodniową wycieczkę. Jednym z punktów programu był pobyt w Centrum Nauki Kopernik, gdzie uczniowie poszerzali swoje wiadomości z zakresu wiedzy matematyczno-przyrodniczej. Spędzili wspaniałe trzy godziny na obserwacji, doświadczeniu i poszukiwaniu odpowiedzi na różnorodne pytania.

Kolejnym ważnym punktem było zwiedzanie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, które mieści się w Świątyni Opatrzności Bożej. Niezwykła wystawa multimedialna przybliżyła dzieciom przebieg życia wybitnych Polaków oraz zabrała w podróż po Polsce ostatnich 120 lat. Zachwyciła ich także olbrzymia drewniana łódź, w której mogli usiąść i w skupieniu posłuchać opowieści przewodnika.

Natomiast w dniach 10 i 11 maja starsi uczniowie w ramach tego przedsięwzięcia wyruszyli w podróż do Krakowa, Łagiewnik i Wadowic. Swoją przygodę w poznawaniu największej perełki turystycznej naszego kraju rozpoczęli od zwiedzania Apartamentów Królewskich na Wawelu, Katedry i oczywiście Smoczej Jamy. Następnie udali się Drogą Królewską poznając najważniejsze zabytki historycznego zespołu miasta Krakowa. Mimo zmęczenia, pełni zapału dotarli pod Kopiec Kościuszki, a ze szczytu podziwiali panoramę Krakowa. Główną atrakcją był wieczorny spacer urokliwymi uliczkami Krakowa.

Kolejny dzień wycieczki uczniowie rozpoczęli od zwiedzania Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”.

Ostatnim przystankiem było rodzinne miasto patrona naszej szkoły- Wadowice.Tu wszystko się zaczęło”. Uczniowie zwiedzili Muzeum Dom Rodzinny Ojca Św. Jana Pawła II. W Bazylice Ofiarowania Najświętszej Marii Panny w skupieniu mogli się pomodlić oraz wpisać się do księgi pamiątkowej. Obowiązkowym punktem programu, zwieńczającym naszą podróż śladami papieża było zjedzenie słynnej „papieskiej” kremówki.

Cieszymy się, że dzięki środkom z programu uczniowie mogli poznać istotne miejsca oraz wydarzenia związane ze swoim patronem Świętym Janem Pawłem II.

Elżbieta Jóźwicka

Anna Kręcisz-Rola