Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w klasach 4-8

Na całym świecie kwiecień uznawany jest za miesiąc świadomości autyzmu. Cel akcji stanowi propagowanie wiedzy na temat spektrum. W geście solidarności i wsparcia 2 kwietnia cały świat zapala się na niebiesko. Szkoła Podstawowa im. Świętego Jana Pawła II również dołączyła do tych obchodów.

Uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w prelekcji dotyczącej autyzmu, dzięki której pozyskali informację na temat objawów i przyczyn różnych zachowań swoich kolegów i koleżanek ze spektrum. Jednym z elementów szkolnej akcji była projekcja filmów, uświadamiających, czym są zaburzenia sensoryczne w autyzmie. Zdobyta wiedza pozwoli budować w naszej szkole atmosferę życzliwości i zrozumienia, a przede wszystkim ułatwi uczniom z autyzmem funkcjonowanie społeczne i zapewni im poczucie bezpieczeństwa w placówce.

Największe zainteresowanie uczniów wzbudziły doświadczenia pozwalające zrozumieć, jak osoby z autyzmem odbierają wrażenia zmysłowe. Obejmowały one m. in. chodzenie po linii w okularach zaburzających zmysł równowagi i wzrok, rozwiązywanie zadań matematycznych w słuchawkach z uciążliwymi dźwiękami i okularach zaburzających funkcje wzrokowe czy zapinanie zamków i guzików w rękawicach bokserskich.

W tym szczególnym dniu obowiązywał niebieski strój i panowała szczególna atmosfera. Nie zabrakło też miłej słodkiej niespodzianki w postaci niebieskiego ciasteczka w kształcie puzzla, symbolizującego solidarność z osobami ze spektrum autyzmu.

Milena Sitarska-Pyć

Milena Sochaj

Magdalena Toś-Piasecka