Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2021

To Międzynarodowe Święto obchodzone corocznie 2 dnia kwietnia zostało ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych, 18 grudnia 2007 r. Niestety świadomość społeczeństwa w kwestii autyzmu jest jeszcze bardzo niska. Trzeba zrozumieć, że takie osoby odbierają rzeczywistość po swojemu. Odznaczają się m. in. sztywnością myślenia i zachowań. Taka przewidywalność daje im poczucie bezpieczeństwa. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie. Autyści mają problemy z komunikacją społeczną i wyrażeniem emocji, ale to nie znaczy, że nie czują i nie przeżywają.

Dlatego: spróbuj zrozumieć, zanim ocenisz !

Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu mają za zadanie zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. 2 kwietnia kolor niebieski da osobom z autyzmem i ich rodzinom nadzieję na lepsze życie. Każdy może wyrazić swoją solidarność: oświetlić budynek na niebiesko, dodać niebieski kolor do ubrania, propagować logo akcji w Internecie.

W naszej szkole na co dzień wszyscy staramy się okazywać wsparcie i jedność z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami w szkolnych sytuacjach i nie tylko. Z okazji Dnia Świadomości Autyzmu uczniowie klasy IV b integracyjnej wraz z wychowawczynią i nauczycielem wspomagającym, w akcie solidarności, postanowili ubrać się na niebiesko i zrobić sobie zdjęcie. Wykonali oni również prace plastyczne, na których widniały hasła wspierające osoby z autyzmem. Podczas zdalnych lekcji wszyscy ubrani byli na niebiesko.

Niech w ten jeden dzień w roku będzie nam „niebiesko”, a każdy kolejny dzięki  naszej świadomości  stawał się łatwiejszy dla osób z autyzmem.

Magdalena Toś –Piasecka, Marzena Jadach